+420 603 218 933 (Po-Pá 9-18 hod)
Logo společnosti herisson-watches

Rozhovor s Martinem Zettlem

11.02.2024

Rozhovor s Martinem Zettlem, zakladatelem značky Findeisen, který je v originále publikovaný na chrononautix.com

CHRONONAUTIX: Kdy nebo při jaké konkrétní příležitosti jste se rozhodl uvést na trh vlastní hodinky Findeisen?

Bylo to v roce 2014, po jedné (z nesčetných) návštěv u mé babičky nedaleko Chemnitzu. Měl jsem na ruce nové hodinky a ona řekla: "...ještě jedny nové hodinky!" a začala, jako už tolikrát předtím, vyprávět o mém pradědečkovi a prapradědečkovi. Její otec, Max Findeisen (1907-1973), v šedesátých letech rozebral ruské náramkové hodinky "Raketa" a ciferník předělal rytinou Findeisen. Byl to dárek k jeho 60. narozeninám od jeho manželky, mé prababičky. Podle mé babičky byly hodinky hranaté, velmi malé a měly malé čtvercové hodinové značky - víc si nepamatovala.

CHRONONAUTIX: Jaké jsou/byly největší výzvy při zakládání společnosti Findeisen? (např. vývoj značky, výrobní partneři...)

Zpočátku jsem si musel přiznat, že nejsem dostatečně hluboko v problematice takového projektu, abych jednoduše vyřídil pár telefonátů a pak se do toho pustil.Můj průzkum mě nejprve přivedl k nejrůznějším možnostem, jak si nechat vyrobit hodinky, ale pouze pro jednotlivé kusy, které byly ještě příliš málo přizpůsobené a především drahé.Pak jsem se seznámil s někým na dalekém severu, kdo spolupracuje s velmi dobrým designérem hodinek.Tak vznikl základní design prvních dvou modelů pro Findeisen. Do té doby jsem nevěděl, zda bude mít někdo o hodinky Findeisen zájem, a proto jsem chtěl vyrábět jen malé množství. Co mi bylo jasné od začátku: Made in Germany, výhradně švýcarské kalibry nebo - jako u modelu F-1253 - německé strojky. S výrobky z Dálného východu by to samozřejmě bylo jednodušší, rychlejší a především levnější. Nicméně pomyslná facka od dědečků by pak byla stejně jistá jako jemný tikot mechanických hodinek.

Po několika pokusech vybudovat značku Findeisen s někým "zvenčí" jako podporovatelem jsem se rozhodl realizovat celou věc sám s malým týmem, který jsem sám sestavil. Součástí tohoto týmu byla od samého počátku i moje žena. Nedílnou součástí Findeisenu je také náš produkční manažer Andreas Wünsche a náš fotograf a producent videí. Stejně tak náš berlínský historik, který exkluzivně pro Findeisen píše městské kroniky ke každému modelu.A samozřejmě náš designér hodinek, kterého si velmi vážím a který je hluboce ponořen do DNA společnosti Findeisen.

CHRONONAUTIX: V cenovém rozpětí hodinek Findeisen je mnoho zavedených výrobců. Kromě toho neustále roste konkurence mikroznaček, které jsou financovány prostřednictvím crowdfundingových platforem, jako je například Kickstarter. Ačkoli jsou hráči ve výklencích a underdogs často vnímáni jako okouzlující a sympatičtí, nejsou automaticky konkurenceschopní nebo rovnocenní zavedeným výrobcům hodinek. Co chcete se společností Findeisen udělat jinak, abyste v tomto žraločím tanku přežili?

Myslím, že žraločí tank je velmi silné slovo. Myslím, že je zde místo pro všechny - přinejmenším pro ty, kteří poskytují solidní kvalitu. Společnost Findeisen nevnímám jako přímou konkurenci pro zavedené a velké hráče. To by bylo troufalé. Mnoho malých hodinářských značek je také na technologické špičce a nabízí neobvyklé komplikace - pro mě je to vysoce zajímavé a mnoho věcí mě udivuje.

Společnost Findeisen se věnuje historii měst na historickém východě Německa, která již neexistují pod svými původními názvy, a vzdává tak hold Karlu Ferdinandu Findeisenovi, který dal hodinkám jméno. Podle mého názoru se jedná o zvláštní charakteristiku, kterou našim hodinkám vdechujeme duši. Naše hodinky proto nejen označujeme letopočty založení těchto měst, ale za každým modelem uvádíme i příslušnou kroniku. Toto velmi citlivé téma vnímáme jako velmi zvláštní formu smíření, porozumění a přátelství se zeměmi, v nichž se tato města s novými názvy dnes nacházejí. Data narození obou mužů jsme zvěčnili v modelové identifikaci prvních dvou modelů (Allenstein F-2410 a Königsberg F-2911) jako osobní věnování lidem, kteří jim dali svá jména a myšlenky. Náš design je v rovnováze mezi klasikou a nápadně sportovním vzhledem (F-1253). Jsem toho názoru, že v oblasti designu bylo vyzkoušeno mnoho experimentů, jen málo z nich uspělo a většina zase zanikla.

CHRONONAUTIX: Jaké jsou vaše nejdůležitější cíle pro společnost Findeisen v příštích pěti letech?

Jedním z nejdůležitějších cílů je postupné rozšiřování naší dealerské sítě. Nyní, když jsme úspěšně uvedli na trh potápěčský model F-1253, jsou do budoucna na programu model F-997 (inspirovaný městem Gdaňsk) a dámský model "Jūratė". S modelem F-997 vytvoříme pilotní hodinky, pokud vše půjde dobře, s dosud neexistujícím strojkem. Mezi další modely budou patřit např: F-1336 (Insterburg), F-1292 (Thorn) a F-1243 (Stargard). Zda se to všechno podaří za 5 let, ukáže čas.

CHRONONAUTIX: Když se rozhlédnete kolem sebe, můžete na zápěstích lidí vidět stále více chytrých hodinek. Proč budou v budoucnu stále existovat mechanické hodinky?

To je jednoduché: mechanické hodinky jsou vášeň, životabudič a díky zpomalení znamenají emoce. Výrobek na věčné časy. Chytré hodinky jsou mimo jiné ukazatelem času s datem platnosti a měřičem srdečního tepu.

Rozhovor s Martinem Zettlem
Rozhovor s Martinem Zettlem
Rozhovor s Martinem Zettlem
Rozhovor s Martinem Zettlem
Rozhovor s Martinem Zettlem
Logo švýcarských hodinek auguste reymond
Logo švýcarských hodinek davosa
Logo švýcarských hodinek epos
Logo švýcarských hodinek delbana
Logo švýcarských hodinek delma
Logo německé hodinářské firmy Findeisen
Logo budíků Bage Soner
Logo natahovačů Leanschi & Partners